Znovuotevření ZŠ

Důležité informace pro rodiče

Hygienická a bezpečnostní pravidla při znovuotevření ZŠ

Cesta do školy a ze školy

Zakrytí úst a nosu ochrannými prostředky (dále jen „rouška“).

—Dodržení odstupů 2 metry v souladu s krizovými nebo mimořádnými opatřeními (není tedy nutné např. u doprovodu žáka/členů společné domácnosti).

Příchod ke škole a pohyb před školou

Minimalizovat velké shromažďování osob před školou.

Před školou dodržovat odstupy 2 metry v souladu s krizovými nebo mimořádnými opatřeními.

—Pro všechny osoby nacházející se před školou platí povinnost zakrytí úst a nosu.

—Žáky před školou vyzvedává pověřený pedagogický pracovník, který žáky organizuje do skupiny a vyzvedává je.

Vstup do budovy školy nebo školského zařízení

— Vstup do budovy školy je umožněn pouze žákům, nikoliv doprovázejícím osobám.

— Všichni žáci i zaměstnanci školy nosí ve společných prostorách roušky.

— Každý žák bude mít s sebou na den minimálně 2 roušky a sáček na uložení roušky.

— Žák je povinen dodržovat stanovená hygienická pravidla; jejich opakované nedodržování, po prokazatelném upozornění zákonného zástupce žáka, je důvodem k nevpuštění žáka do školy, resp. k vyřazení žáka ze skupiny či přípravy.

V budově školy

— Při přesunech je vhodné dodržení odstupů 2 metry vždy, když je to možné (nejméně 1,5 metru).

— Pokud je to možné, doporučuje se trávit přestávky venku.

— Pobyt ve venkovním prostředí je možný pouze na pozemku školy, aktivity mimo areál školy nejsou možné.

Ve třídě

— Neprodleně po přezutí, popřípadě po příchodu do třídy, musí každý použít dezinfekci na ruce. Doporučuje se i předchozí umytí rukou (důkladně 20 až 30 sekund vodou a tekutým mýdlem).

— V průběhu pobytu ve třídě nemusí žáci ani pedagogičtí pracovníci nosit roušku, pokud je zachován rozestup 2 metry (nejméně 1,5 metru). Pokud dochází k bližšímu kontaktu (např. při skupinové práci), musí se roušky nosit i ve třídě.

— Při sejmutí si každý žák ukládá roušku do sáčku.

— Žáci si po každém vzdělávacím bloku vydezinfikují nebo umyjí ruce ve své třídě.

Při podezření na možné příznaky COVID-19

— Nikdo s příznaky infekce dýchacích cest, které by mohly odpovídat známým příznakům COVID-19 (zvýšená tělesná teplota, kašel, náhlá ztráta chuti a čichu, jiný příznak akutní infekce dýchacích cest), nesmí do školy vstoupit.

Rámcová pravidla pro poskytování školního stravování v zařízení školního stravování

— V jídelně se při výdeji jídla nesmí potkávat žáci z různých skupin žáků. Při stravování jsou zajištěny obvyklé rozestupy jako ve třídě. A dále je nutné zajistit rozestupy mezi jednotlivými skupinami.

— Před vstupem do jídelny si každý žák umyje ruce či použije dezinfekci.

— Rouška se odkládá pouze při samotné konzumaci jídla a pití, a to do vlastního sáčku.

Osoby s rizikovými faktory

Ministerstvo zdravotnictví stanovilo následující rizikové faktory:

1. Věk nad 65 let s přidruženými chronickými chorobami.

2. Chronické onemocnění plic (zahrnuje i středně závažné a závažné astma bronchiale) s dlouhodobou systémovou farmakologickou léčbou.

3. Onemocnění srdce a/nebo velkých cév s dlouhodobou systémovou farmakologickou léčbou např. hypertenze.

4. Porucha imunitního systému, např.

a) při imunosupresivní léčbě (steroidy, HIV apod.),

b) při protinádorové léčbě,

c) po transplantaci solidních orgánů a/nebo kostní dřeně,

5. Těžká obezita (BMI nad 40 kg/m2).

6. Farmakologicky léčený diabetes mellitus.

7. Chronické onemocnění ledvin vyžadující dočasnou nebo trvalou podporu/náhradu funkce ledvin (dialýza).

8. Onemocnění jater (primární nebo sekundární).

Co dělat v případě, že žák patří do rizikové skupiny

Do rizikové skupiny patří žák, který osobně naplňuje alespoň jeden bod (2-8) uvedený výše nebo pokud některý z bodů naplňuje jakákoliv osoba, která s ním žije ve společné domácnosti.

Při prvním vstupu do školy předkládá zákonný zástupce žáka tato prohlášení, která je možné podepsat před vstupem do školy:

— písemné seznámení s vymezením rizikových skupin stanovených Ministerstvem zdravotnictví, a — písemné čestné prohlášení o neexistenci příznaků virového infekčního onemocnění (např. horečka, kašel, dušnost, náhlá ztráta chuti a čichu apod.).

Organizace a provoz školy:

·         žáci 1. skupiny / žáci 1. a 2. ročníku / budou přicházet do školy v 7. 40 hod. a budou vyzvednuti před školou Mgr. Lucií Kristovou.

·         žáci 2. skupiny / žáci 3. a 4. ročníku / budou přicházet do školy v 7. 50 hod. a budou vyzvednuti před školou Mgr. Pavlínou Walterovou.

·         dopolední vzdělávací aktivity budou probíhat dle aktuální potřeby, a ne podle stávajícího rozvrhu hodin

·         pokud žák bude chtít opustit lavici během vyučovacích aktivit nebo o přestávce, musí si nasadit roušku

·         před opuštěním třídy si všichni žáci na celou dobu mimo třídu nasadí roušku

·         rouška musí být po každém sejmutí uložena do sáčku

·         na oběd budou odcházet žáci 1. skupiny v 11. 45 hod., odcházet ze školy budou postupně od 12. 15 hod.

·         žáci 2. skupiny budou odcházet na oběd ve 12. 15 hod., odcházet ze školy budou postupně od 12. 45 hod.

·         odpolední zájmové vzdělávání žáků nebude probíhat

Zákonný zástupce je povinen vyjádřit zájem o docházku do školy do 18. 5. 2020.

Datum vložení: 11. 5. 2020 16:48
Datum poslední aktualizace: 27. 5. 2020 16:50