Zprávičky z naší školičky

Zpravodaj listopad 2022

Zprávičky ze školy

Podzim je v plném proudu, stejně jako školní rok v naší škole. Stíháme nejen učení v lavicích, ale i mimo ně.

V pondělí 3. a 24. října jsme navštívili v rámci dopravní výchovy dopravní hřiště ve Valašském Meziříčí. Procvičovali jsme nejen řešení dopravních situací a znalost značek, ale i jízdu na různých dopravních prostředcích, např. na kolech nebo motokárách.

V objevování a poznávání nového nás nezastavilo ani přerušení dodávky elektrického proudu a v úterý 11. října jsme se vydali spolu s dětmi z MŠ do Valašského Meziříčí do Vrtule-světa her a poznání. Čekalo nás zde opravdu neuvěřitelné množství naučných her a stavebnic, hlavolamů, kvízů, krtkovo bludiště, včelí patro a plno jiné naučné zábavy. Nadšení jsme odjížděli úplně všichni - děti, žáčci i dospělí.

A protože přerušení dodávky elektrického proudu se konalo i ve čtvrtek 20. října, naplánovali jsme si v rámci projektu Šablony III opět společně s dětmi z MŠ projektový den na Kozí farmě Zerlina v Hážovicích. Přivítali nás zde nejen kozy, ale i jiná domácí zvířata, a to ovce, koně a poníci, psi, králíci, kachny a krávy. Prohlédli jsme si kozí stáje, dojírnu i ovčín. Dozvěděli jsme se, čím se kozy živí, jak se o ně starat, proč se kozy chovají. Bylo nám předvedeno, jak se kozy dojí a dokonce jsme si dojení mohli sami vyzkoušet. Ochutnali jsme kozí mléko i kozí sýry, krmili jsme králíky a vyčesávali poníky. A při tom všem jsme se dovídali plno zajímavých informací. Nakonec jsme se všichni nadšeně zúčastnili i vyhánění stáda na pastviny a užili si krásnou procházku mezi loukami.

V úterý 25. 10. se naši žáci zúčastnili v rámci rozvoje čtenářské gramotnosti besedy o knize „O líné babičce“ v Městské knihovně ve Valašském Meziříčí. Součástí programu bylo plnění různých úkolů, vytváření živých obrazů a pantomima.

Poslední akcí měsíce října byl už tradičně Pochod broučků. Účast byla veliká a počasí nám přálo, a tak jsme se po úvodním vystoupení kroužku „Pískání pro zdravé dýchání“ pod vedením paní učitelky Aleny Luhanové vydali na pochod. Na cestu nám svítilo plno lampiónů a různých světýlek, které si děti i rodiče přinesli. S broučky a s teplým podzimním počasím jsme se rozloučili ohňostrojem, který byl radostným překvapením pro všechny malé i velké.

Zprávičky z naší školní družiny

V říjnu jsme se školní družinou navštívili v rámci Dne zvířat útulek ve Valašském Meziříčí. Také jsme navštívili filmové představení „Proměna“ v kině ve Valašském Meziříčí. V rámci Dne stromů jsme si připomněli jejich význam, výtvarně je ztvárnili a později navštívili i místní arboretum. Nezapomněli jsme také na pouštění draků, sběr kaštanů a jiných podzimních plodů, oslavu Helloweenu a v rámci Světového dne spoření jsme se zajeli podívat do firmy Partners, která sídlí ve Valašském Meziříčí a v úzké spolupráci s panem Petrem Palátem jsme vytvořili první blok programu rozvoje finanční gramotnosti u žáků mladšího školního věku.

Zprávičky z mateřinky

Říjen v  MŠ

Jiří Žáček-PODZIM

Na obloze tiše čtu si,

na jih odlétají husy.

Na zahradě za úvozem

jablíčka už zvoní o zem.

Na polích podzim hospodaří,

k večeru si mlhu vaří.

Další měsíc utekl jako voda a my bychom se za ním rádi ohlédli. Měsíc říjen k nám byl přívětivý a nadělil nám hezkou řádku slunečných dnů, což jsme s nadšením přivítali.

Stromy se oblékly do zlaté a červené a tímto nás inspirovaly k Barevnému týdnu, motivovanému plody zahrad, zahrádek a sadů. Celý týden jsme s dětmi ochutnávali, tvořili, připravovali zdravé saláty ze všech plodin, které nám rodiče a naše zahrada poskytly. Sladkou tečkou na závěr týdne, byl dětmi vlastnoručně připravený, doslova „mňamkózní" jablkový závin.

Matka příroda rovněž v měsíci říjnu nadělila našim dětem plnou náruč přírodních výtvarných materiálů, a tak se při pobytu i ve třídě navlékaly korále z přírodnin, stavělo  se z kůry, kaštanů, vyráběly se obrázky z listí. Abychom se o tvořivou radost měli s kým podělit, uspořádali jsme 18. října pro rodiče a ostatní zájemce „Tvořivé podzimní odpoledne“ ve třídě MŠ.

Nezapomenutelný obohacující zážitek zprostředkovala našim dětem paní Mgr. Veronika Mergentalová, lektorka enviromentální výchovy z Velehradu. Ta nám 19. října připravila velice pěkný program v rámci projektového dne Šablony III „Stromy všemi smysly“ u příležitosti Dne stromů.

Krásné podzimní dny všem.(:

Datum vložení: 4. 11. 2022 11:26
Datum poslední aktualizace: 4. 11. 2022 11:32

ZŠ a MŠ

Dnes je 23.4.2024

Svátek má Vojtěch

• Světový den knihy a autorských práv

Zítra má svátek Jiří

• Světový den laboratorních zvířat
  • Mezinárodní den skautů a skautek