Jak dále s odpady

Odpady

Od začátku roku máme v platnosti nový zákon o odpadech č.  541/2020 Sb.  Důvodem je především omezení ukládání odpadu na skládky s cílem co nejvíc odpadu recyklovat. Od roku 2030 bude zákaz skládkování využitelných odpadů.

Zákon se dotýká každého z nás a je třeba si uvědomit, že do popelnice patří pouze to, co se nedá dále zpracovat. Z tohoto pohledu máme v obci dostatek barevných kontejnerů, a ještě jsme pořídili do domácností kompostéry na bioodpad, takže je možné maximálně produkci komunálního odpadu, která skončí v popelnicích, snížit.

Množství komunálního odpadu na obyvatele v naší obci za minulý rok je těsně pod 200 kg, což z hlediska poplatků za uložení na skládku zatím vychází na 500 Kč/tunu.  Nad tuto hranici bychom již zaplatili 800,- Kč/tunu. V dalších letech se limit „na slevu“ poplatku snižuje v produkci odpadu na hlavu vždy o 10 kg, tj. v roce 2022 na 190 kg, v roce 2023 na 180 kg, atd. Pokud tohoto limitu nedosáhneme, bude muset obec zaplatit za skládkování daleko více. Proto třiďte odpad již při jeho produkci v domácnostech a maximálně využívejte možnosti uložení v barevných kontejnerech nebo v plastových pytlích při třídění plastů v domech. Tímto ušetříme nejen na platbách obci, ale následně i sobě za poplatky.

Karel Hlavica, starosta

Datum vložení: 6. 2. 2021 8:00
Datum poslední aktualizace: 6. 2. 2021 8:00

Dnes je 23.4.2024