Oprava kříže na Lapači

Oprava kříže na Lapači 1

Oprava kříže na Lapači

V nedávné době proběhla oprava kříže Krista Spasitele na Lapači. Touto cestou bychom chtěli poděkovat panu Jaroslavu Jiříčkovi, majiteli Ranče Lapač, za organizaci a financování této opravy.

Odbornou tesařskou a řezbářskou práci na opravě kříže provedl pan Libor Žalmánek z Kelče, jehož mistrovství a preciznost jsou nade vší pochybnost. Jeho schopnost demontovat kříž, vyměnit prohnilé ráhno za nové vyrobené z vysušeného modřínového dřeva, a následně celé dílo vybrousit, namořit a zkompletovat, je příkladem vynikajícího řemeslného umění.

Obnovu nátěrů a maleb na kříži provedl zručný písmomalíř pan Vladimír Žalmánek z Kelče, který se držel dobového postupu oxidace podkladů a dokázal zachovat původní odstíny barev.

Na horní části kříže uvidíme tabulku s nápisem INRI, která znamená Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, Ježíš Nazaretský, král židovský. Tuto ceduli nechal nad ukřižovaného Krista umístit Pilát Pontský.

V dolní části je umístěn kalich, který odkazuje na poslední večeři, obilné klasy, které symbolizují chléb – tělo Kristovo a vinnou révu – krev Kristovu. Dále zde vidíme hřeby, kleště a kladivo – motivy ukřižování a kopí, kterým Longinus probodl bok Kristův. Dále je zde zobrazeno 30 stříbrných, za které Jidáš Iškariotský Krista zradil. Dále zde vidíme kohouta. Tento symbol vyznačuje zradu Petra, který dle předpovědi, než kohout ráno zakokrhal, třikrát zapřel Krista.

Celý proces opravy kříže je zároveň projevem úcty k historii tohoto místa a vyzdvihuje um místních řemeslníků.

Datum vložení: 30. 6. 2023 12:31
Datum poslední aktualizace: 30. 6. 2023 12:33

Dnes je 14.7.2024

Svátek má Karolína