Samba prosí Police!

Samba prosí Police! 1

Ranč u Hromnice

Ahoj, já jsem Samba, ponička z Ranče u Hromnice. Moc bych tímto chtěla poprosit jménem všech koní, oslíků a vlastně cělkově – zvířat, které nejsou vaše – NEKRMTE NÁS. Ty cedulky, které se  dají sem tam zahlédnout , že nám to nedělá dobře, jsou bohužel pravda. Já sama mám teď za sebou pár těžkých dní, a následky mě ještě nějakou dobu čekají. Někdo mě v půlce prosince nakrmil. Ono mi to chutnalo, já totiž nemám rozum a nevím, co mi to může způsobit a ostatní mí čtyřnozí kamarádi to mají stejně. Bohužel mi to způsobilo schvácení kopýtek. Schvácení je závažné onemocnění kopyta, které způsobuje rotaci kopytní kosti a nezvratné poškození kopýtek. Zkuste si představit, že kosti ve vaší ruce začnou měnit tvar – bolestivá představa, že? A teď si představte, že se toto odehrává v kopytech koně, po kterých musí chodit.

Bolelo mě to tolik, že mě páníčci našli ležet mezi koňmi, nechtěla jsem ani vstanout. Když už jsem nakonec musela někam jít, chodila jsem, jako po horkém uhlí. Děti z Ranče mi jezdily pro zbytky sněhu, a chladily mi s ním kopýtka.

Teď si asi říkáte, jak může krmení koním způsobit zánět v kopytech? Může. Někteří koně k tomuto mají predispozice a hlavně se toto onemocnění rádo vrací, při dietních chybách. Tak, jako vás může začít bolet hlava, když málo pijete, nebo vás bolí svaly, z nedostatku hořčíku, tak i kůň může dostat z jídla zánět do kopyt :)

Abychom si to shrnuli -  Páníčci mi několik dní museli kopyta chladit, aby se mi trošku ulevilo od bolestí. Stojí to spoustu času, energie a peněz. Už třikrát tady byl pan kovář a jednou i veterinář. Budu se z toho zotavovat ještě pár týdnů, ale následky jsou bohužel trvalé.  A to vše výměnou za 5 minut radosti z toho, že mě někdo pro vlastní potěšení nakrmil.

LIDI, NEKRMTE NIKDY NIČÍM NAŠE, ALE ANI CIZÍ KONĚ. NIKDY A NIČÍM!! Ani jedno jablíčko, ani jednu mrkvičku. My máme na Ranči dostatek koňského papání a nestrádáme.

Moc děkuji za přečtení a pochopení.

Datum vložení: 3. 1. 2022 11:51
Datum poslední aktualizace: 3. 1. 2022 11:52