Slovo faráře

Otec Ján Rimbala

Milé sestry a bratři,

Popeleční středou jsme vstoupili do postního období, kdy se připravujeme na největší svátky pro křesťany – svátky Zmrtvýchvstání Ježíše – Velikonoce. Napadlo Vás, proč právě Popeleční středou?

„popeleční“ – popel (znamení rozkladu a pomíjivosti) symbolizuje, co se jednou se mnou (s mým tělem) stane.

„středa“ – od této středy do Velikonoc je přesně 40 dní – doba, kdy se Ježíš postil.

V tyto dny se proto postíme i my křesťané (ale mimo neděl, protože každou neděli slavíme Ježíšovo vítězství nad smrtí – zmrtvýchvstání, vzkříšení (rusky se neděle řekne „voskresenye“). Ježíš se postil, tedy i já se mám postit. Každý pátek nejíme maso, protože v tento den Ježíš zemřel a celou postní dobu si něco odříkáme, abychom Ježíši udělali radost, posilovali svou vůli a osvobozovali se od zotročení běžného života (mobil, počítač, internet, káva, alkohol nebo cigarety…)

Jak se nejlépe připravit na svátky Velikonoc? Kromě půstu taky rozjímáním o Ježíšově křížové cestě ale hlavně zpovědí, která je nejdůležitější z celého roku. Zpovídání bude ve čtvrtek 7.dubna v 16:30 v kapli. Tolik k Velikonocům.

Z dalších akcí Vás zveme v neděli 12.června v 17:00 do kostela v Brankách na již druhou besedu, tentokrát na téma "Branecký zámek a jeho obyvatelé". Přednášet bude náš známý student UP v Olomouci - Bc. Pavel Lasztovitcza, kterého mnozí znáte například z přednášek v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Seznámí nás s historií braneckého zámku, doplní prezentací fotografií, výňatků z archivů a navíc-před besedou bude umožněna prohlídka zámku s komentovanou prohlídkou našeho přednášejícího.

O týden později, 17. června, při oslavách 750 let Obce Branky, se můžeme potkat na slavnostní mši s prosbou o ochranu svatého Floriána pro všechny hasiče a rodáky Branek. Na této mši pro vás chystáme malé překvapení a po skončení bude průvod k památníku padlých. Jste srdečně zváni.

V souvislosti s těžkou situací na Ukrajině jsme se rozhodli, že kostel v Brankách bude přes den otevřený, bude tam volné klekátko a můžete se kdykoli zastavit, zamyslet se, pomodlit, nabrat sílu, oporu a povzbuzení nebo jen tak v tichu pobýt a upokojit se… Budu rád, když to využijí i nevěřící a neznabozi.

Na závěr Vás vyzýváme ke společné modlitbě za Ukrajinu.

Modlitba za Ukrajinu

Dobrý a milosrdný Bože, Ty jsi náš nebeský Otec, dokonale nás znáš a miluješ. Proto se s důvěrou odevzdáváme do Tvých rukou. Prosíme Tě za mírové řešení složité situace na Ukrajině. Prosíme Tě za světové státníky, aby stáli na straně dobra a našli sílu k vzájemné dohodě a usmíření. Prosíme Tě také za všechny oběti válek, sirotky, vdovy a uprchlíky. Obejmi je svou něžnou náručí. Dej, ať kolem sebe šíříme pokoj, nejsme jeden druhému lhostejní a dokážeme si navzájem odpouštět.

Otče náš, ….

Zdrávas, Maria, …

Svatá Barboro, pomocnice v nouzi, oroduj za nás.

Svatý Floriáne, ochránce v nebezpečí války, oroduj za nás.

Svatý Ondřeji, patrone Ukrajiny, oroduj za nás.

Svatí Cyrile a Metoději, patroni Evropy, orodujte za nás.

Sv. Václave, patrone míru, oroduj za nás.

Maria, Matko Boží a Královno míru, oroduj za nás.

Zároveň vyzýváme k tomu, abychom obvyklý páteční půst obětovali na tento úmysl, a to až do té doby, než se situace uklidní.

Klidné postní dny přeje o.Jan

Datum vložení: 4. 4. 2022 16:06
Datum poslední aktualizace: 4. 4. 2022 16:08