Mimořádné opatření ze dne 30. 7. 2021

Vláda projednala tři úpravy v mimořádných a ochranných opatřeních Ministerstva zdravotnictví.

První změna reaguje na verdikt Nejvyššího správního soudu, který zrušil mimořádné opatření ministerstva o povinnosti nosit na vybraných místech ochranu dýchacích cest, a to kvůli údajně nedostatečnému odůvodnění. V novém mimořádném opatření proto Ministerstvo zdravotnictví odůvodnění doplnilo a současně byla v návaznosti na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu doplněna výjimka z nošení ochranných prostředků pro osoby, které mají lékařské potvrzení o tom, že stanovenou ochranu nemohou používat ze závažných zdravotních důvodů. V takovém případě mají povinnost používat ochranu nižší třídy, ve výjimečných případech pak ani tu, nicméně musí to být explicitně uvedeno v lékařském potvrzení. Poskytovatelé zdravotních služeb mají povinnost vydat takové potvrzení pouze těm, kterým v používání ochranných prostředků skutečně brání závažné zdravotní důvody, a dále povinnost učinit o tom záznam včetně uvedení diagnózy do zdravotnické dokumentace.

Druhá změna se týká ochranného opatření o podmínkách vstupu do České republiky. Ministerstvo v něm od soboty 31. července zmírňuje podmínky pro příjezd dětí do 12 let, které pobývaly v zemích s vysokým a velmi vysokým rizikem. Tyto děti nebudou potřebovat při přejezdu hranic platný RT-PCR test a nebudou muset být minimálně pět dnů v sebeizolaci před absolvováním povinného RT-PCR testu po příjezdu do ČR. Tento test sice podstoupit i nadále musí, mohou se však nechat otestovat ihned po příjezdu. Dál platí, že do obdržení negativního výsledku tohoto testu musí zůstat v sebeizolaci. Ministerstvo zdravotnictví zmírnilo i podmínky pro příjezd zahraničních studentů, kteří pro pobyt v ČR potřebují vstupní víza, tak, aby tito studenti mohli do Česka přijet a ke studiu nastoupit.

Třetí změna se týká seznamu zemí s extrémním rizikem výskytu nemoci covid-19 (země v tzv. černé kategorii). Ministerstvo prodloužilo platnost tohoto seznamu o další měsíc, tedy do 31. srpna.

Sdělením Ministerstva zdravotnictví se s účinností od 2.8.2021 aktualizoval seznam zemí nebo jejich částí s nízkým (tzv. zelená kategorie), středním (oranžová), vysokým (červená) a velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená).

V tmavě červené kategorii je nově Andorra. Červená kategorie se rozšířila o Dánsko a Francii. Oranžový je Island, Itálie a Švýcarsko. Naopak Lichtenštejnsko se nově zařadilo do zelené.

aktualizovaný seznam zemí podle míry rizika nákazy a pokyny pro příjezd do ČR:

co aktuálně platí:

přehled aktuálních opatření:

Mimořádné opatření - ochrana dýchacích cest

Mimoradne-opatreni-ochrana-dychacich-cest-s-ucinnosti-od-31-7-2021-do-od....pdf

Ochranné opatření - omezení překročení státní hranice

Ochranné-opatření-–-omezení-překročení-státní-hranice-České-republiky-s-....pdf

Ochranné opatření - vstup do zemí s extrémním rizikem

Ochranné-opatření-–-vstup-do-zemí-s-extrémním-rizikem-nákazy-onemocnění-....pdf

Seznam zemí s nízkým, středním a vysokým rizikem

Sdělení-MZD-kterým-se-vydává-seznam-zemí-s-nízkým-středním-a-vysokým-riz....pdf
Datum vložení: 2. 8. 2021 8:06