Představení a žehnání "nového" zásahového automobilu

SDH Police

V pátek 25.6.2021 nastal historický okamžik pro hasiče obce Police, neboť poprvé v historii obce a 127leté historie Sboru dobrovolných hasičů v Policích, uvedli do provozu cisternový zásahový automobil Magirus – Deutz s hasičským označením CAS 24/2100/0-M1Z, který nahradí 50 let starou Avii. Výrazně se tak zvýší akceschopnost jednotky. Automobil disponuje výbavou tak, aby splňoval veškeré požadavky pro provoz stanovených vyhláškou o technických podmínkách požární techniky.

Automobil byl bezplatně převeden z jednotky SDH obce Poličná do majetku obce Police v listopadu 2020 a od té doby jsme svépomocí pracovali na přestavbě tak, aby vyhovoval našim představám.  Automobil dostal nový lak a polepy. V kabině byly vyměněny sedačky řidiče a velitele vozidla, pro posádku byly nově namontovány pohodlné sedačky z autobusu. Do prostoru pro posádku byla vyrobena skříňka pro uložení přileb, zásahových rukavic a ostatních drobností.  Dále byl do kabiny nainstalován měnič napětí 230/12 V a zdroj pro nabíjecí základny svítilen a přenosných vysílaček.  Byla namontována základnová vysílačka a monitor couvací kamery. Do nákladového prostoru byla přidána další nádrž na vodu, takže kapacita cisterny se zvýšila na 2100 litrů vody. Byly upraveny jednotlivé úložné prostory tak, abychom do nich mohli umístit elektrocentrálu Heron 5,5 kW, plovoucí čerpadlo Plovčer 2000, motorové kalové čerpadlo s příslušenstvím, motorovou pilu
s příslušenstvím, kanystry s PHM, útočné hadicové vedení s rozdělovačem a proudnicemi, vybavení pro lezce pro záchranné práce ve výšce a ostatní materiál pro hasičské práce. Na střeše vozidla byly sníženy úložné boxy a držák hasičského žebříku tak, aby vozidlo mohlo vjet do naší hasičské zbrojnice. Na úpravách bylo členy SDH odpracováno bezplatně více než 1000 hodin.

Slavnostního žehnání se zúčastnili starosta obce Police pan Karel Hlavica, starosta obce Poličná pan Ladislav Místecký, vedoucí kanceláře OSH Vsetín sestra Blanka Šochová a bratr Pavel Solanský, který nás seznámil s historií vozidla. Na slavnost byli pozváni hasiči z Poličné, Branek, Loučky, Podolí a Kunovic.  Modlitbu a požehnání provedl pan farář Ján Rimbala. Automobil byl pokřtěn jménem Václav.

Po ukončení slavnostního aktu byl automobil předveden veřejnosti. Pro všechny účastníky bylo připraveno pohoštění a na dobrou náladu přispěla dechová hudba. Během večera se zkonzumovalo 90 porcí srnčího guláše, 550 piv a 130 litrů limonády.

Rád bych touto cestou poděkoval všem sponzorům, kteří materiálně přispěli na přestavbu vozidla, Mysliveckému spolku Jasenec – Police za dodání zvěřiny a všem účastníkům, kteří finančně přispěli do pokladničky. Obsah pokladničky ve výši 5000,- Kč zašleme na účet některé z tornádem postižených obcí jižní Moravy.

Milan Gerla, starosta SDH

Datum vložení: 2. 7. 2021 12:49